تبلیغات
مقالات مهندسی پزشکی ، برق ، الکترونیک ،علوم پایه ، علوم آزمایشگاهی ، پزشکی،روانشناسی - مطالب مرداد 1390

فشارسنج پزشکی

1390/05/17 12:36

نویسنده : شهرام قاسمی
ارسال شده در: تجهیزات پزشکی ،
فشارسنج پزشکی
مقدمه
فشاری که در هر انقباض عضله قلب در اثر برخورد خون به دیواره سرخرگ وارد می‌شود فشار خون می‌نامند. فشار خون بوسیله دستگاه مخصوصی به نام فشارسنج قابل اندازه‌گیری است.

انواع فشار سنج
فشارسنج پزشکی وسیله ایست که از آن برای اندازه‌گیری فشار سیستولی و فشار دیاستولی خون استفاده می‌شود. فشارسنج پزشکی انواع و اقسام بسیاری دارد اما دو نوع فشارسنج جیوه‌ای و فشارسنج عقربه‌ای آن در ایران بیشتر کاربرد دارند. نوع جیوه‌ای دستگاه بزرگتری دارد و فرد گیرنده فشار از روی ارتفاع ستون جیوه می‌تواند فشار خون بیمار را مشخص کند. در صورتی که در نوع عقربه‌ای ، صفحه‌ای مانند کیلومتر شمار اتومبیل وجود دارد که محل عقربه‌ روی این صفحه فشار خون سیستولی و دیاستولی را نشان می‌دهد. فشارسنج جیوه‌ای دقیقتر و بهتر از همه انواع فشارسنجها و بادوامتر است، ولی به علت بزرگی و حمل سخت از آن کمتر استفاده می‌شود.

ساختمان فشار‌سنج و طرز استفاده آن
ساختمان فشار‌سنج از یک بازوبند که بوسیله لوله لاستیکی از طرفی به مخزن مدرج جیوه و صفحه مدرج مربوط و از طرف دیگر به یک پو‌آر یا پمپ (تلمبه) متصل است، تشکیل می‌شود. برای اندازه‌گیری فشار خون ابتدا بازوبند دستگاه را 2 الی 3 انگشت بالاتر از چین آرنج می‌بندیم و پس از بستن پیچ تنظیم هوا بوسیله پمپ لاستیکی هوایی بازوبند را پر از هوا می‌کنیم در نتیجه ستون جیوه (در دستگاه جیوه‌ای) یا عقربه مدرج (در دستگاه عقربه‌ای) شروع به بالا رفتن می‌کند، فشار بازوبند را توسط پمپ آنقدر افزایش می‌دهیم تا نبض قطع گردد. سپس صفحه گوشی را روی شریان بازویی در ناحیه جلوی چین آرنج قسمت داخل قرار داده و فشار هوای بازوبند را به تدریج و به آهستگی حدود 2 میلیمتر جیوه در ثانیه با باز کردن پیچ مربوطه کم می‌کنیم، و بدین ترتیب فشار خون را اندازه می‌گیریم.

فشارسنج دیجیتالی
اخیراً فشارسنج پزشکی دیجیتالی و فشارسنج پزشکی اتوماتیک نیز به بازار ایران عرضه شده‌اند که به دلیل عدم آگاهی از نحوه استفاده صحیح از این دستگاهها و برخی اشکالات فنی استفاده از آنها توصیه نمی‌شود.

این دستگاهها شامل یک نوع بازوبند است که توسط لوله‌ای به قسمت الکترونیکی دستگاه وصل می‌شود. با فشار دادن دکمه‌ای روی قسمت دیجیتالی دستگاه ، بازوبند شروع به باد شدن می‌کند تا به یک سطح معینی برسد. سپس بطور اتوماتیک باد آن می‌خوابد. در بازوبند یک گیرنده خاص الکترونیکی وجود دارد که نسبت به نبض حساس است و میزان فشار خون را روی صفحه نمایشگر نشان می‌دهد.

بازوبند فشارسنج
 

 از بازوبند فشارسنج همچنین می‌توان برای جلوگیری از خونریزی سرخرگی دست یا پا به جای شریان بند استفاده کرد. بازوبند را کمی بالاتر از محل زخم ( بین زخم و قلب ) قرار دهید و تا حدی آن را باد کنید که خونریزی را متوقف کند. معمولاً میزان فشار لازم برای این کار در افرادی که فشار خون طبیعی دارند 150mmHg است.

منبع: سایت دانشنامه رشددیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: فشارسنج پزشکی ،
آخرین ویرایش: - -

با آندوسكوپی چقدر آشنایی دارید؟

1390/05/14 11:55

نویسنده : شهرام قاسمی
ارسال شده در: تجهیزات پزشکی ،
بدن از بخش‌های مختلفی تشكیل شده است كه بسیاری از آنها از بیرون قابل مشاهده نیستند اما حتی این بخش‌های غیرقابل مشاهده هم مثل اعضای سطحی بدن، دچار بیماری‌های مختلف می‌شوند و در این مواقع باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند. با توجه به این كه این اعضای داخلی به راحتی برای معاینه در دسترس قرار ندارند، باید از روشی دیگر برای معاینه و آزمایش آنها استفاده كرد.
مرسوم‌ترین روش‌هایی كه تاكنون برای این منظور به كار گرفته شده، روش‌های تصویربرداری مثلا سی‌تی‌اسكن یا ام.آر.آی بوده‌اند اما این روش‌ها هم محدودیت‌هایی دارند. به طور مثال اگر نیاز به نمونه‌برداری از یك عضو داخلی شود، با این روش‌ها نمی‌توان نمونه‌برداری كرد. به همین دلیل پزشكان دست به دامن ابزار دیگری می‌شوند كه آندوسكوپ نامیده می‌شود و بسیاری از محدودیت‌های روش‌های قبلی را ندارد. این ابزار به طور گسترده در پزشكی مورد استفاده قرار می‌گیرد و انواع مختلفی از آن كه هر كدام كاربرد خاصی دارند، در مراكز پزشكی وجود دارند.

● لوله‌ای از فیبر نوری
ساختمان اكثر آندوسكوپ‌ها از یك یا چندین رشته فیبرنوری تشكیل می‌شود كه درون لوله‌ای پلاستیكی قرار گرفته‌اند و در مجموع شكل یك شیلنگ را به وجود می‌آورند. در انتهای این لوله هم یك عدسی وجود دارد كه امكان مشاهده بخش‌های مختلف را فراهم می‌كند. پس از وارد كردن این لوله به داخل یكی از محفظه‌های بدن اطلاعات و تصاویر داخلی، به‌وسیله فیبر نوری ازاین عدسی داخلی به سمت عدسی دیگری كه انتهای دیگر لوله قرار دارد فرستاده می‌شود. عدسی اخیر كه عدسی خارجی است در انتهایی از لوله قرار دارد، كه در دست پزشك است. اطلاعات از طریق این عدسی به یك مونیتور یا صفحه تلویزیونی فرستاده می‌شود تا پزشك روی این صفحه تصاویر درون اعضا را ببیند.
با توجه به اینكه به طور طبیعی درون حفرات و اعضای داخلی بدن تاریك است و قابل مشاهده نیست، در انتهای داخلی آندوسكوپ یك منبع نوری قوی كار گذاشته می‌شود تا فضای داخلی اعضا را روشن كند و به این ترتیب امكان مشاهده ساختمان‌های داخلی را فراهم آورد.

● نرم یا سخت
به طور كلی دو دسته‌ آندوسكوپ وجود دارد؛ آندوسكوپ‌های نرم یا انعطاف‌پذیر و آندوسكوپ‌های سخت یا انعطاف‌ناپذیر. برای اكثر مقاصد تشخیصی از آندوسكوپ‌های نرم استفاده می‌شود. این آندوسكوپ‌ها كه لوله‌های باریك‌تری نسبت به انواع سخت دارند، به میزان بیشتری در اعضای بدن وارد می‌شوند، طول بیشتری دارند و با توجه به انعطاف‌پذیری و قطر كمتر، آسیب‌ كمتری به اعضا وارد می‌كنند. به طور كلی در استفاده از آندوسكوپ‌های انعطاف‌پذیر و نرم، پزشك و بیمار هر دو راحت‌تر هستند.
برعكس، آندوسكوپ‌های سخت معمولا ضخیم‌تر هستند و كمتر هم مورد استفاده قرار می‌گیرند اما به هر حال گاهی مزایایی دارند كه در آندوسكوپ‌های نرم وجود ندارد. به طور مثال اگرچه با آندوسكوپ‌های نرم هم امكان نمونه‌برداری و اقدامات درمانی وجود دارد اما این قبیل كارها با آندوسكوپ‌های سخت معمولا راحت‌تر انجام می‌شوند. با توجه به این مسائل، تنها پزشك معالج است كه می‌تواند با توجه به شرایط بیمار، بیماری زمینه‌ای و هدف از انجام آندوسكوپی، نوع آندوسكوپ مورد نظر را تعیین كند.

● كدام اعضا
امروزه آندوسكوپ‌های مختلفی طراحی شده‌اند كه هر یك از آنها برای بررسی و مشاهده قسمت خاصی از بدن به‌كار می‌‌روند. احتمالا وقتی اسم آندوسكوپی را می‌شنوید شما به طور ناخودآگاه یاد بیماری‌های معده می‌افتید و لوله‌ای را در ذهن می‌آورید كه قرار است از دهان وارد شود، به معده برسد و بخش‌های مختلف معده را بررسی كند اما امروزه تعداد آندوسكوپ‌ها بسیار بیشتر از گذشته شده‌ و بسیاری از دیگر قسمت‌های بدن را هم می‌توان با وسایل مشابه بررسی كرد. به طور مثال، آندوسكوپ‌هایی وجود دارند كه از دهان وارد می‌شوند و به مجرای هوا یا همان نای می‌رسند تا مجاری هوایی را بررسی كنند.
به این آندوسكوپ‌ها در اصطلاح پزشكی برونكوسكوپ می‌گویند. از طرف دیگر آندوسكوپ‌هایی وجود دارند كه می‌توانند از راه بینی وارد شوند، به دریچه‌های سینوس‌ها برسند، به داخل سینوس‌ها بروند و در نهایت بخش‌های مختلف سینوس‌ها را بررسی كنند. آندوسكوپ‌های دیگری هم وجود دارند كه از راه مجرای ادرار وارد می‌شوند و مثانه را مورد بررسی قرار می‌دهند. به این آندوسكوپ‌ها در اصطلاح پزشكی سیستوسكوپ می‌گویند. آندوسكوپ‌های خاصی هم وجود دارند كه از مقعد وارد می‌شوند و بخش‌های مختلف روده بزرگ را قابل مشاهده می‌سازند. به این آندوسكوپ‌ها، كولونوسكوپ می‌گویند اما انواع كوتاه تر آنها ركتوسكوپ نامیده می شوند چرا كه فقط بخش انتهایی روزه بزرگ كه ركتوم نامیده می شود را بررسی می كنند.
علاوه بر این، انواع مختلف دیگری از آندوسكوپ‌ها هم وجود دارد. به طور مثال در حال حاضر حتی می‌توان داخل مفاصل را با همین روش مورد مشاهده قرار داد. در این موارد پوست روی مفصل را پس از بی‌حسی سوراخ می‌كنند و آندوسكوپ را از طریق پوست به داخل مفصل می‌رسانند تا بتوانند فضای داخل مفصل را ببینند. به این آندوسكوپ‌ها، آرتروسكوپ می‌گویند. آندوسكوپ‌هایی برای مشاهده داخل رحم و حتی داخل فضای شكم هم وجود دارد. شاید بتوان گفت حتی آنژیوگرافی هم در اصل نوعی آندوسكوپی است اما به هر حال مكانیسم عملكرد آنژیوگرافی با آندوسكوپ‌هایی كه تاكنون گفتیم، به طور قابل توجهی متفاوت است.

● برای چه كسانی؟
این كه چه فردی به انجام آندوسكوپی نیاز دارد، تنها به نظر پزشك متخصص بستگی دارد. درضمن تنها پزشك متخصص است كه می‌تواند مشخص كند باید از چه نوع آندوسكوپی برای بیمار استفاده شود. سعی كنید تصمیم‌گیری درباره این مسائل را به پزشك خود محول كنید اما بعضی از اندوسكپی ها باید به طور منظم و در فواصل زمانی مشخص تكرار می‌شوند. از این قبیل كولونوسكپی‌ها به آلونوسكوپی (آندوسكوپی روده بزرگ از راه مقعد) می توان اشاره كرد كه توصیه می شود بعد از ۵۰سالگی هر ۵سال یك بار انجام شود.

● اگر قرار است برای شما آندوسكوپی انجام شود، حتما به موارد زیر توجه داشته باشید:
▪ در صورتی كه به بیماری‌هایی مثل هپاتیت یا ایدز مبتلا هستید، حتما پیش از انجام اندوسكوپی این موارد را به پزشك خود اطلاع دهید؛ چرا كه پزشكان به منظور پیشگیری از انتقال این بیماری‌ها از یك فرد به فرد دیگر، برای مبتلایان به این بیماری ها از اندوسكوپ‌های مخصوص این بیماران استفاده می‌كنند.
▪ قبل از انجام هر گونه اندوسكوپی، تمام داروهای مصرفی را به اطلاع پزشك معالج خود برسانید؛ به ویژه درباره داروهای ضدانعقاد، ممكن است پزشك ترجیح بدهد یك یا چند روز قبل از انجام اندوسكوپی، بعضی داروهای شما قطع شوند.
▪ اگر به اختلالات خونریزی دهنده مبتلا هستید، حتما این موضوع را به اطلاع پزشك برسانید، تا اقدامات لازم را برای مقابله با خطرات احتمالی مهیا كند.
▪ هر زمان كه برای انجام اندوسكوپی مراجعه می‌كنید، تمام مدارك پزشكی خود را همراه داشته باشید.▪ روز انجام اندوسكوپی تنها به بیمارستان یا محل انجام اندوسكوپی مراجعه نكنید و حتما كسی را با خود همراه داشته باشید.
▪ نگران درد و ناراحتی نباشید. پزشكان برای تخفیف درد و ناراحتی بیماران معمولا از داروهای مسكن، مخدر یا خواب‌آور به میزان لازم استفاده می‌كنند تا انجام این اقدامات برای بیمار قابل تحمل باشد.
▪ در برخی اندوسكوپی‌ها لازم است بیمار چند ساعت ناشتا باشد یا پیش از انجام اندوسكوپی از روش‌هایی مثل تنقیه استفاده كرده باشد. درباره نیاز به انجام چنین اقداماتی حتما با پزشك خود مشورت كنید و تمام توصیه‌های او را عمل كنید تا زمان اندوسكوپی مشكلی برای شما ایجاد نشود.
▪ برخی اوقات طی انجام اندوسكوپی نمونه‌هایی از بافت‌های داخلی برداشته می‌شود. این نمونه‌ها از سوی خود بیمار یا از سوی پزشك مربوطه به بخش پاتولوژی فرستاده می‌شود تا زیر میكروسكوپ مورد بررسی قرار گیرد و از روی آن، بیماری تشخیص داده شود. پیگیر نتیجه‌ نمونه‌برداری‌های خود باشید.
▪ گاهی لازم است بیمار ساعاتی پس از انجام اندوسكوپی در بیمارستان یا محل اندوسكوپی تحت نظر بماند. این موارد را در برنامه‌ریزی زمانی خود لحاظ كنید.
▪ پس از انجام اندوسكوپی اگر دچار هر مشكلی نظیر خونریزی، درد بیش از حد، تهوع و استفراغ یا تب شدید، هر چه سریع‌تر مساله را با پزشك خود در میان بگذارید.
منبع:aftab.ir


 نسخه مناسب برای چاپ
جمعه 13 شهریور 1388 - 07:32:07

توسط :
مسلم بگل  ::  LAN_THEME_30
آندوسکوپی به شیوه نوین
شركت ژاپنی «المیپس مدیكال سیستم» موفق به ساخت نوعی كپسول قرصی شكل شده كه با آن می‌توان عمل آندوسكوپی را انجام داد.
برپایه گزارش روزنامه نیهون كیزای، برای عمل آندوسكوپی فقط كافی است كه این كپسول را از راه دهان به همراه آب بلعید.
در درون این كپسول كه 6/2 سانتی‌متر طول و 1/1 سانتی‌متر پهنا دارد، یك دوربین سی‌سی دی، دستگاه پرتوافكنی دایود و دستگاه بی‌سیم برای فرستادن تصاویر كار گذاشته شده است.
جهت مشاهده عملکرد این قرص بعد از ورود به بدن میتوانید فایل فلش موجود در قسمت "ادامه مطلب" را مشاهده کنید.


دست‌اندركاران متخصص در این زمینه می‌گویند كه با استفاده از این كپسول می‌توان از نقاطی چون روده كوچك كه انجام فیلمبرداری از آن با دستگاه‌های آندوسكوپی كنونی كار دشواری است، فیلمبرداری كرد.
این كپسول را نمی‌توان از راه دور كنترل و هدایت نمود بلكه فقط می‌توان فیلم ارسالی آن را دریافت كرد.
شركت المپیس مدیكال سیستم برنامه دارد، سال جاری میلادی مراحل اداری برای دریافت مجوز فروش این نوع كپسول را از وزارت بهداشت ژاپن برای ارایه در داخل این كشور آغاز كند.
پیش‌بینی می‌شود كه فروش و استفاده از این كپسول در مراكز درمانی ژاپن از حداكثر دوسال دیگر آغاز شود.

جهت مشاهده عملکرد این قرص بعد از ورود به بدن میتوانید فایل فلش زیر را مشاهده کنید.

Sayaka:Next-generation capsule endoscope

آندوسكوپی

مقدمه

كلمه آندوسكوپ از دو كلمه یونانی به معنای درون و دیدن تشكیل شده است . عبارت آندوسكوپی به معنای استفاده از تجهیزات برای معاینه درون ارگان های حفره مانند بدن بهصورت دیداری است.
در علم پزشكی از دیر باز تمایل و رغبت برای دیدن اجزای درون بدن نیروی محركی بوده است تا بدان وسیله بتوان به بیماران كمك كرد. در كنار جراحی باز ، این روش معاینه و جراحی با كمترین تهاجم به بدن ، روشی ظریف ، استادانه و ماهرانه البته با كمترین مشكل برای بیمار محسوب می شود .
طبیعت راه رسیدن به این هدف را فراهم آورده است . دستیابی به درون ، از طریق حفرات و سوراخ های بدن انسان امكان پذیر است. راه حل به كار برده شده برای آندوسكوپی استفاده از نور بازتابیده بود و تنها یك آینه عنصر اصلی این روش معاینه محسوب می شد . در گذشته اجزای درون بدن با چشم غیر مسلح دیده می شد بدون استفاده از هر گونه وسیله نوری یا سیستم كمكی .

ویدیو آندوسكوپ ، ساختمان و كاربردها
انتقال الكترونی تصاویر گرفته شده از بدن به یك واحد پردازشگر ویدئویی ، پیشرفت تكنولوژیكی جیدی در علم آندوسكوپی به شمار می رود . امروزه در اكثر اعملا جراحی آندوسكوپی از ویدئو و دوربین های عكاسی برای دیدن وثبت عمل استفاده می شود ریال، در این گونه سیستم ها در عین اینكه می توان اجزای داخلی بدن را به شكل تصاویر رنگی در حین انجام عمل آندوسكوپی مشاهده كرد، این تصاویر قابلیت ظبط و ذخیره شدن داشته ، در موقع لزوم می توان آنها را باز خوانی كرد .
متخصصان آندوسكوپی ، با دیدن تصاویر رنگی فیزیواوژیكی گرفته شده ، از بدن ، می توانند پی به وجود انواع مختلف بیماری ها و همچنین لخته ها در عضو مورد نظر ببرند و شرایط پاتولوژیكی بسیاری را ارزیابی كنند . نظیر بررسی میزان خون رسانی به بافت ها و مخاط های مختلف و تشخیص بافت های غیر طبیعی كه در زیر این مخاط ها فرا گرفته نظیر تومور های زیر پرده مخاطی . مزیت اصلی استفاده از آندوسكوپ ویدئویی آن است كه این سیستم ها قادر به تصویر كشیدن اجزای داخلی بدن هستند ، به گونه ای كه امكان تماشای تصویر ، همزمان به وسیله تمامی افراد تیم جراحی امكان پذیر باشد بدون آنكه رزولوشن تصویر پایین بیاید .
نكته دیگر آن است كه در صورت عدم استفاده از سیستم های ویدئو حین انجام عمل آندوسكوپی ، متخصص برای دیدن تصاویر مجبور است كه از طریق یك چشمی ، آن هم با دقت زیاد نگاه كند و اغلب به دلیل خم شدن روی بیمار ، خستگی و فشار شدیدی را در ناحیه چشم ها ، گردن و پشت خود احساس می كند . در حالی كه اگر از آندوسكوپ ویدئویی كمك گرفته شود ، متخصص این امكان را دارد كه در یك وضعیت مناسب و راحت قرار گرفته ، خستگی كمی را احساس كند . ضمن آنكه تمامی افراد تیم جراحی می توانند روند معاینه و درمان را به وضوح دیده ، از این طریق كمك مؤثری به جراح نمایند .

اصول عملكرد
شكل زیر مقطع عرضی Distal tip از یك آندوسكوپ Flexible را نشان می دهد . همان طور كه می دانیم آندوسكوپ های فیبر نوری كه به نام فیبروسكوپ ها معروغند دارای 2 دسته فیبر نوری هستند كه یكی برای هدایت روشنایی و دیگری برای هدایت تصویر استفاده می شود . در این شكل علاوه بر فیبر های نوری ، كانال های ساكشن و وسائل جراحی ، همچنین كانال های آب و هوا دیده می شود

كاربردهای تجهیزات آندوسكوپی در پزشكی
آندوسكوپ ها به شكل بسیار گسترده ای در تمامی زمینه های علوم پزشكی كاربرد داشته و امروزه بخصوص در اورولوژی ، جراحی های نورولوژیك و هیستروسكوپیك قابلیت های زیادی از خود نشان می دهند .
در جراحی های آندوسكوپیك یا همان MIS Procedures ( minimally invasive surgery) در عین اینكه تغییر شكل غیر طبیعی بافت های بدن بسیار كم دیده می شود ، بهبودب بیمار نیز در مدت زمان كوتاهی نسبت به Open surgical prosedures صورت می گیرد و از این جهت آندوسكوپی روش روش بسیار كم ضرر برای بیمار می باشد و آسیب بسیار كمی متوجه بیمار می باشد .
اطلاعات تشخیصی حاصل بغایت ارزشمند است زیرا به ارائه شواهد روشن و مستقیمی می انجامد ، مثلاً زخم های روده ، انسدادها ، تومور های خوش خیم و بد خیم ، بیماریهایی چون سیروز كبدی و غیره را می توان مستقیماً مطالعه كرد . همچنین بیوپسی ( نمونه برداری از بافت ) ، استفاده از الكترودهای مخصوص سوزاندن وبند آوردن خونریزی و با وسایل خارج سازنده برای بیرون آوردن اجسام خارجی از اعمال معمولی در آندوسكوپی به شمار می رود .
کپسول اندوسکوپی(M2A) برای اولین بار در آگوست 2001 تعریف شد. این کپسول از یک دوربین بی سیم کوچک و قابل بلع برای تصویربرداری بدون درد از روده باریک طراحی شده است. کپسول تنها 11 میلیمتر در 26 میلیمتر اندازه دارد و شامل دوربین، منبع نور، رادیوترانسمیتر و باتری است. بیمار به راحتی می تواند آن را ببلعد و دوربین کپسول می تواند حدود 2 تصویر در هر ثانیه و در حین عبور از مجرای گوارشی بگیرد.
بیمار یک وسیله ثبت به اندازه یک واکمن به مچ دست یا یک کمربند به کمر می بندد. هزاران تصویر ویدئویی از طریق پروب های متصل به جدار شکم منتقل و در وسیله ثبت ذخیره می شوند و سپس به کامپیوتر انتقال می یابند تا پزشک آنها را ببیند. کپسول اندوسکوپی در شرایطی مانند دردهای شکمی، خونریزی، سوء جذب، تومورها و زخم های ناشی از دارو به کار می رود. این کپسول همراه با آب بلعیده می شود ، قابل هضم نیست و به طور طبیعی از بدن دفع می شود. شایان ذکر است که این کپسول ها به صورت یک بار مصرف تولید می شوند.
نویسنده: مهندس سمیرا نصر

دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: با آندوسكوپی چقدر آشنایی دارید؟ ،
آخرین ویرایش: - -

دیفیبریلاتور کاردیو ورتر

1390/05/10 11:55

نویسنده : شهرام قاسمی
دیفیبریلاتور کاردیو ورتر

Automatic Implantable Defibrillator / Cardioverter
ترجمه شده توسط : عطیه پور بختیار
دیفیبریلاتور کاردیو ورتر اتوماتیک قابل کاشت در بدن که معمولا AIDC خوانده می شود وسیله ای است که ریتم قلب را به صورت پیوسته نمایش میدهد .

اگر این وسیله ضربان تند غیر طبیعی را تشخیص دهد ، خیلی سریع و به صورت الکتریکی ، قلب را با آن همگام می کند و یا با دادن شوک الکتریکی کوچکی ریتم قلب را به حالت نرمال بازمیگرداند.


بیما ر متوجه همگام کردن سریع نمی شود ولی شوک الکتریکی را مانند یک ضربه محکم به قفسه سینه احساس میکند.
این وسیله برای درمان فوری ریتمهای قلبی که به صورت ناگهانی ایجاد شده و زندگی را تهدید می کنند و حالتهایی که بیمار نمی تواند منتظر رسیدن آمبولانس بماند ، استفاده می شود.(مانند تاکی کاردی بطنی (تند کا رکردن ) و فیبریلاسیون بطنی (انقباضات نامنظم رشته های ماهیچه ای قلب))
امروزه بعضی استفاده از این وسایل را برای ریتمهای قلبی کم خطرتر مانند فیبریلاسیون دهلیزی بررسی می کنند .

دستگاه در اتاق عمل در بدن کاشته می شود و توسط لیدهای مخصوص AICD (دیفیبریلاتور کاردیوورتر اتوماتیک داخلی) به قلب متصل میشود .

معمولا عمل دو تا سه ساعت طول میکشد و روز بعد بیمار از بیمارستان مرخص می شود .


دستگاهها ی قدیمیتر در دیواره بطنی کاشته می شدند ولی اخیرا دستگاههای کوچکتر مشابه با پیس میکر استاندارد زیر استخوان ترقوه کاشته می شوند .لیدها از میان یک سیاهرگ عبور داده شده و وارد قلب می شوند .
این لیدها گزارشی از فعالیت الکتریکی قلب به دستگاه می دهند و در صورت نیاز ، الکتروتراپی را به قلب منتقل می کنند .
این وسایل می توانند مانند یک پیس میکر استاندارد هم عمل کنند و در صورت تپش آهسته قلب ، ریتم آن را منظم کنند و همانند پیس میکر دائما باید تصویر قلب را به نمایش درآورند .
روی این دستگاه و از روی پوست وسیله دیگری قرار می گیرد که می تواند نحوه برنامه ریزی دستگاه و وضعیت باتری را مشخص کند و بررسی کند که آیا هماهنگی یا شوکی روی قلب انجام شده است و درمانی روی آن صورت گرفته است یا خیر.
برنامه ریزی دستگاه مطابق نیاز بیمار و برای ایجاد مناسبترین حالت برای بیماران قابل تغییر است .
یک تصویر نگار معمولی نزدیک به پایان یافتن طول عمر باتری ، زمان پایان آن را مشخص میکند .
زمانی که این اتفاق روی میدهد ، وسیله قدیمی را خارج میکنند و دستگاه جدیدی کاشته میشود .ولی لیدها همیشه در جای خود باقی می مانند .
به بیماران توصیه می شود زمانی که شوکی را احساس کردند فورا به پزشک خود اطلاع دهند . احساس کردن یک شوک الزاما به معنای این نیست که بیمار باید در بیمارستان بستری شود و معمولا میتواند روز بعد برای بازبینی دستگاه به مطب پزشک مراجعه کند . با این وجود بیمارانی که بیشتر از یک شوک را تجربه کرده اند ، در بیمارستان بستری می شوند .
این وسایل کامل نیستند و گاهی اوقات برای ریتم های سریع قلبی که مخاطره آمیز نیستند هم درمان را انجام میدهند .
به همین علت است که باید بعد از احساس هر شوک دستگاه بررسی شود تا با تغییر برنامه ریزی مشخص شود که برای چه ریتم های قلبی دریافت شوک بکار رود .>>>
آریتمی : عملكرد بد در سیستم الکتریکی قلب.
نشانه های بیماری شامل تپش قلب ( احساس کوبیدن ، کار کردن نامنظم ، ضربه زدن و خیلی تند کار کردن در سینه ) ، تنفس کوتاه ، احساس سنگینی یا درد در سینه ، ضعف ، سرگیجه ، سستی و از دست رفتن هوشیاری.IV : سوزن درون وریدی و سرم مایعگره سینوسی دهلیزی (SA) : پیس میکر طبیعی قلب

دیفیبریلاتورمفاهیم پایه :

وقتی قلب از حركت بایستد یا ناهماهنگ عمل كند، دستگاهی به نام دیفیبریلاتور، قلب را مجدد به تپش درمیآورد. این ماه به صورتی بسیار مختصر و خلاصه، گوشه چشمی به این سیستم نجاتبخش میاندازیم و تنها به بررسی یك فریم از آن بسنده میكنیم.دفیبریلاتور یعنی چه؟

بیاثر كردن، خنثی كردن، در جهت معكوس= De=to undo, or reverse
غیرمتناسب، ناهماهنگ، نامتعادل بدون انقباضات قلبی= fibrillate (فیبریله شدن)
دفیبریلاتور= دستگاهی برای خنثی نمودن (بیاثر كردن) انقباضات ناهماهنگ قلبی


فیزیولوژی:

سلولهای درون ماهیچه (عضلات) قلبی، جریان الكتریكی را برقرار میسازد. برخی از سلولها در قلب (سلولهای ضربانساز)، مرتباً توسط خودشان شارژ (باردار) شده و باعث باردار شدن (شارژ شدن) دیگر سلولها نیز میشوند. جریان الكتریكی در درون ماهیچه قلبی در مسیر ویژهای جاری میگردد. هر زمان كه این اتفاق بیفتد (جریان برقرار گردد) انقباضات ماهیچه قلبی پمپ كردن خون را موجب میشود (ضربان قلب).
این الگوی الكتریكی هماهنگ قلب برای پر و خالی شدن با هر ضربان كه موجب گردش خون در سرتاسر بدن میشود، ضروری است. وقتی كه این الگوی الكتریكی به هم میخورد و ناهماهنگی ایجاد میگردد (فیبریلاسیون)، انقباضهای ماهیچه قلبی نامتعادل شده و خون پمپ نمیشود.این عمل موجب كاهش فشار خون، كمبود اكسیژن، آسیب ماهیچه قلبی و مرگ نابهنگام میگردد. دستگاه دفیبریلاتور (الكتروشوك) جهت خنثی نمودن عمل فیبریلاسیون و بازگرداندن انقباضات قلبی به حالت متعادل اولیه، مورد استفاده قرار میگیرد؛ همچنین در مواقعی كه قلب از كار بازمیایستد، برای شروع مجدد ضربان قلبی از این دستگاه استفاده میشود. (به عنوان مثال بعد از یك شوك الكتریكی)اساس كار :

دفیبریلاتور از یك منبع تغذیه و یا یك باطری داخلی بزرگ برای شارژ نمودن یك خازن حجیم بین مقادیر 5 تا 400 ژول استفاده میكند. دو قطعه فلزی (پرلس) یا همان الكترودها به دفیبریلاتور متصل است و بر روی هر دو طرف سینه بیمار قرار میگیرد.
انرژی ذخیره شدن در درون خازن ازیك الكترود به الكترود دیگر از میان سینه بیمار (توسط سینه بیمار) آزاد یا دشارژ میگردد؛ كه در نتیجه این شوك به قلب منتقل شده و ضربان ریتمیك (منظم) مجدداً به قلب بازمیگردد. دفیبریلاتورها همچنین یك مانیتور مربوط به ECG و ثبتكننده الكتروكاردیوگرام دارند كه دایماً شكل موج ECG را نمایش میدهد و واحد اندازهگیری آن ژول است.


انواع دیفیبریلاتور :

دیفیبریلاتورها در انواع كاشتنی، داخلی، خارجی، خودكار و نیمهخودكار ارایه میشود.
نگهداری سیستم در زمانهایی كه از دستگاه استفاده نمیشود، لازم است تا شارژ كامل در دمای اتاق كه معمولاً بسته به نوع سیستم 4 تا 24 ساعت به طول میانجامد، در حال شارژ مداوم باشد.
بیشتر سازندگان توصیه میكنند كه باتریها بعد از هر استفاده حتماً شارژ شود و هر دو سال یك بار، باتریها به صورت كلی تعویض شود.

ایرادهای معمول:

 شایعترین مشكل در استفاده از دیفیبریلاتورها، سوختگیهای پوستی در محل اتصال الكترود-پوست است كه در صورت تكرار عمل دیفیبریلاسیون، عمیقتر نیز میگردد. جهت جلوگیری ایجاد این ضایعه، لازم است كه كاربران از تماس مستیم الكترودها با پوست، اجتناب كنند. ضمن اینكه توان منتقل شده به بیمار نیز بیشتر از حد لازم انتخاب شود.
نوع كاشتنی این وسایل، بسیار حساس است و در هنگام جراحی و پس از آن باید بسیار محتاط با آن برخورد كرد.

ملاحظات خرید:
 
كار با این سیستمها معمولاً ساده است و نیاز به آموزش چندانی ندارد. معمولاً بهتر است سیستمهایی خریداری شود كه نمایشگر ECG نیز داشته باشد. این امر به كاربر كمك فراوانی جهت تشخیص برگشت بیمار به وضعیت عادی مینماید.
استفاده از الكترودهای یك بار مصرف و باتریهای غیرقابل شارژ، معمولاً هزینههای زیادی به سیستم درمان تحمیل میكند.
منبع:ماهنامه  تجهیزات آزمایشگاهی
به نقل از سایت انجمن بیوالکتریک ایران

اصولا الکتروشوکهای جدید دو مد کاری دارند .
1- مد ASYNC : این مد کاملا دستی بوده و الکتروشوک هیچ دخالتی در نحوه اعمال شوک به بیمار ندارد و زمانی به کار می رود که بیمار هیچ سیگنال قلبی قابل حسی ندارد .

2- مد SYNC : در این مد سیگنال قلبی توسط الکتروشوک حس شده و به صورت اتوماتیک شوک زمانی به بیمار اعمال می شود که دقیقا به قله موج قلبی رسیده باشیم . این مد خود دارای دو نحوه اعمال شوک می باشد . یکی به صورت manual یعنی اینکه پرستار و یا پزشک تعداد و زمان اعمال شوک را بوسیله فشردن دکمه های اعمال شوک اعلام نموده و به محض تشخیص قله سیگنال قلبی شوک اعمال می شود . مد دیگر AED می باشد . این مد کاملا اتوماتیک است . به این مفهوم که دو عدد پد چسبی به بیمار متصل می شود و دستگاه سیگنال قلبی بیمار را دریافت و آنالیز می کند و هر کجا که لازم باشد بر اساس تنظیمات انجام گرفته توسط اپراتور شو ک اعمال می شود . به این معنی که نقش اپراتور تنها مشخص کردن حدود پارامترهای حیاتی است و تشخیص زمان و نحوه اعمال شوک و تعداد آن به عهده پردازشگر دستگاه گذاشته شده است .دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: دیفیبریلاتور کاردیو ورتر ،
آخرین ویرایش: - -

در خواست از شما

1390/05/7 13:50

نویسنده : شهرام قاسمی
دوستان عزیز بالای وبلاگ یک   عکس با این عنوان وجود دارد وبلاگ برتر در تاپ بلاگر  لطفا روی آن کلیک کنید و به ما رای دهید .
با تشکر از شمادیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: 1390/05/7 13:53

پمپ تزریق سرنگ ، کارکرد و اصول عملکرد

1390/05/4 11:55

نویسنده : شهرام قاسمی
ارسال شده در: تجهیزات پزشکی ،
پمپ تزریق سرنگ
كاربرد
‏- برای چه به كار می‌رود؟
برای تزریق مایعات به بدن (همانند داروها، غذای مایع، گلوكز، محلول نمك و . . .) استفاده می‌گردد.

اصول عملكرد
سرنگ پلاستیكی حاوی مایع در قسمت نگهدارنده قرار داده می‌شود، یك تیوب به همراه ست نگهدارنده ‏‎(Giving Set)‎‏ توسط یك سوزن یا كانولا ‏‎(Cannula)‎‏ به رگ بیمار یا مستقیما به معده او متصل می‌گردد. هنگامیكه نرخ جریان مایع مشخص شد پمپ، پلانگر ‏‎(Plunger)‎‏ سرنگ را تحت فشار قرار داده تا مایع جریان پیدا كند. سرعت تزریق‎ ‎‏(حركت پلانگر) وابسته به قطر سرنگ و نرخ جریان تنظیم شده برای پمپ است. زمانی‌كه پمپ در حال كار است، میزان نرخ جریان، حجم و فشار مایع دایما اندازه گیری شده و هرگاه خطایی در این پارامترها یا سایر پارامترهای دیگر رخ دهد، آلارم دستگاه اپراتور را آگاه خواهد نمود.
تزریق زیاد یا حتی كم یك دارو خاص ممكن است برای هر بیمار بسیار خطرناك باشد، سرنگ‌های پلاستیكی تولید شده توسط تولیدكننده‌های مختلف كاملا با هم یكسان نیست، به همین دلیل پمپ‌‌ها برای كار با نوع ‏‎(Brand)‎‏ خاصی از سرنگ‌‌ها مشخص می‌شود (انواع سرنگ‌‌های قابل استفاده به‌ صورت برچسب بر روی دستگاه مشخص می‌گردد ، در این صورت خطاهای قابل توجه در تغییرات نرخ جریان و حجم مایع زمانی‌كه از سرنگ‌‌های غیر مجاز استفاده شود، مشخص می‌گردد. نتیجه استفاده از پمپ‌‌های تزریق سرنگ، كنترل فشار مایع تزریقی و ممانعت از آسیب رسیدن به رگ بیمار حین افزایش احتمالی بیش از حد فشار تزریق است. فشار بالا، با آلارم بستن و انسداد ‏‎(Occlusion)‎‏ تیوب تزریق، همراه خواهد بود.
واحد اندازه‌گیری: میلی‌لیتر بر ساعت ‏‎(ml/h) ‎
مقادیر نوعی و متداول‏
‏ 0 تا 250 میلی لیتر در ساعت ‏‎(0-250 ml/h) ‎‏

مشكلات معمول
‏ رسیدن بیش از اندازه یا كمتر ای حد لازم دارو از نگرانی‌های استفاده از این پمپ‌هاست. در بعضی از مدل‌ها امكان تنظیم مقدار دارو و سپس قفل آن مقدار وجود دارد كه تا حدی از این مشكل می‌كاهد. در مواردی كه این قابلیت بر روی سیستم وجود ندارد، مراقبت متناوب لازم است. سركشی مداوم جهت اطمینان از مناسب بودن فشار سیستم نیز توصیه شده است. افزایش فشار مایع، آسیب‌های فراوانی ایجاد می‌كند.

ملاحظات خرید
انتخاب سیستم با توجه به سن و مشكل بیمار بسیار مهم است. معمولاً انتخاب بهترین انتخاب از بین مدل‌های مختلف، كار سختی است. در خرید این پمپ‌ها، لازم است وسایل مصرفی جنبی آن نیز در نظر گرفته شود. برخی پارامترهای مهمی كه بسته به كاربرد باید در نظر گرفته شود، عبارت است از مكانیسم ایجاد فشار، محدوده و دقت جریان، حجم سیستم، زمان وارد شدن دارو، انواع آلارم‌ها، قفل تزریق، عمر باتری، وزن و ابعاد است.

تزریق سرم (ولومتریك)
اختصار/ نام دیگر
‏ پمپ پریستالتیك ‏‎(Peristaltic)‎

كاربرد
برای تزریق مایعات به بدن (همانند داروها، غذای مایع، گلوكز، محلول نمك و . . .) استفاده می‌گردد.
یك كیسه مایع از یك دسته یا یك قلاب بالای پمپ آویخته شده و یك تیوب به آن متصل می‌گردد. در درون پمپ، تیوب پر شده از مایع بر روی یك سری دنده كوچك و یك غلتك، ثابت می‌گردد. هنگامی‌كه غلتك به حركت درآمده و دنده‌‌ها شروع به حركت می‌كنند، مایع از تیوب به بیمار منتقل می‌گردد. كاربر نرخ جریان مایع و حجم مورد نیاز آن را از روی دستگاه تنظیم نموده، بنابراین دنده‌‌ها و غلتك بر اساس سرعت تنظیم شده شروع به حركت می‌كنند. هر زمان كه حجم مورد نیاز مایع آزاد شد، آلارم مخصوص به صدا در می‌آید.
تیوب از میان یك سنسور آشكار ساز هوا ‏‎(air-in-line)‎‏ می‌گذرد و به محض عبور حباب هوا، آلارم به صدا در آمده و جریان مایع متوقف می‌گردد.
پمپ‌‌های تزریق ولومتریك میزان فشار مایع را مانیتور كرده كه نتیجه آن كنترل فشار مایع تزریقی و ممانعت از آسیب رسیدن به رگ بیمار حین افزایش احتمالی بیش از حد فشار تزریق است. با افزایش بیش از حد فشار، آلارم بستن و انسداد ‏‎(Occlusion)‎‏ تیوب تزریق، كاربر را آگاه خواهد نمود.
واحد اندازه گیری
میلی لیتر بر ساعت ‏‎(ml/h) ‎
مقادیر نوعی و متداول ‏
0 تا 250 میلی لیتر در ساعت ‏‎(0-250 ml/h) ‎‏ ‏

مشكلات معمول
‏ بیشترین نگرانی از عملكرد نادرست این سیستم‌ها در هنگام استفاده برای نوزادان است. فشار بیش از اندازه پمپ می‌تواند برای آنان بسیار خطرساز باشد. به همین دلیل بازدید متناوب شدیداً توصیه می‌شود.

ملاحظات خرید
اولین نكته‌ای كه لازم است در نظر گرفته شود، تعداد متوسط دفعات استفاده از سیستم در طول روز است. لوازم مصرفی جنبی باز هم عامل تعیین‌كننده‌ای به‌شمار می‌رود. امروزه در بعضی پمپ‌ها، سیستم كاهش دوز خطا وجود دارد. زمانی كه از این سیستم در بخش‌های حساس استفاده می‌شود، به‌كارگیری این سیستم توصیه می‌شود.

كمپانی‌های سازنده: ‏
Abbott، ‏ALARIS، ‏Baxa، ‏Baxter، ‏B.Braun، ‏Curlin Medical، ‏Debiotech، ‏Deltec، ‏Disetronic، ‏GO Medical، ‏Graseby Dynamics، ‏Nckinley Infuser، ‏Mckinley Medical، ‏Medtronic Mini Med، ‏Micrel، ‏Pegasus، ‏Sparlate Labs، ‏Sigma، ‏Sorenson، ‏‎ Universal Medical Technologies‎، ‏Disetronic، ‏AITECS، ‏Acromed، ‏Atom Medical، ‏Fresenius، ‏Argus، ‏Ascor، ‏Codan، ‏Dai wha، ‏Debiotech، ‏Fresenius Vial، ‏Guido Rayosx، ‏Infors، ‏Infutec، ‏Medex، ‏Medical Instrument Factory، ‏Medico-Technique، ‏Schoch Electronics، ‏samtronic، ‏Terumo، ‏Dickinson، ‏Becton، ‏Digicare، ‏Emco، ‏Excolsior، ‏Farafan، ‏Foures، ‏Harvard، ‏JMS، ‏Medex، ‏Medical Instrument، ‏Medico Technique، ‏MIPM، ‏Nikkiso، ‏Rasel scientific، ‏Terumo، ‏samtronic‏.

منبع :ماهنامه مهندسی پزشکی
نویسنده: مهسا محق-علی معین

طراحی وساخت دستگاه پمپ سرنگ


چکیده : در بخش مراقبت های ویژه و نیز بعد از عملهای جراحی موارد متعددی پیش می آید که یک ماده موثر به صورت پیوسته و برای مدت زمانی خاص وارد خون بیمار گردد در چنین مواردی دقت در نرخ تزریق و منظم بودن آن حائز اهمیت بسیاری است . برای چنین منظورهائی از دستگاه های که به نام پمپ تزریق سرنگ ( Syringe Pump ) است استفاده می گردد و تقریباً در تمام بخش های مراقبت های ویژه بخصوص در بخش های مراقبت از بیماران قلبی از این دستگاه ها استفاده می شود .

>>> جهت دانلود مقاله اینجا کلیک کنید <<<

کلمات کلیدی: Syringe Pump , steper motor .refresh , alarm
پمپ تزریق سرنگ

هیچ چیز بدون حساب و كتاب و برنامه‌ریزی درست نیست، حتی تزریق در بسیاری از شرایط حتی قطره‌هایی كه وارد بدن می‌شود، باید شمرده شود.
قطره‌چكان‌هایی طراحی و ساخته شده‌اند تا داروها با بیشترین نظم و ترتیب وارد شود. در پنجمین فریم به ترتیب پمپ تزریق سرنگ و پمپ تزریق سرم را مرور كرده‌ایم.


پمپ تزریق سرنگ

كاربرد
‏- برای چه به كار می‌رود؟
برای تزریق مایعات به بدن (همانند داروها، غذای مایع، گلوكز، محلول نمك و . . .) استفاده می‌گردد.

اصول عملكرد
سرنگ پلاستیكی حاوی مایع در قسمت نگهدارنده قرار داده می‌شود، یك تیوب به همراه ست نگهدارنده ‏‎(Giving Set)‎‏ توسط یك سوزن یا كانولا ‏‎(Cannula)‎‏ به رگ بیمار یا مستقیما به معده او متصل می‌گردد. هنگامیكه نرخ جریان مایع مشخص شد پمپ، پلانگر ‏‎(Plunger)‎‏ سرنگ را تحت فشار قرار داده تا مایع جریان پیدا كند. سرعت تزریق‎ ‎‏(حركت پلانگر) وابسته به قطر سرنگ و نرخ جریان تنظیم شده برای پمپ است. زمانی‌كه پمپ در حال كار است، میزان نرخ جریان، حجم و فشار مایع دایما اندازه گیری شده و هرگاه خطایی در این پارامترها یا سایر پارامترهای دیگر رخ دهد، آلارم دستگاه اپراتور را آگاه خواهد نمود.
تزریق زیاد یا حتی كم یك دارو خاص ممكن است برای هر بیمار بسیار خطرناك باشد، سرنگ‌های پلاستیكی تولید شده توسط تولیدكننده‌های مختلف كاملا با هم یكسان نیست، به همین دلیل پمپ‌‌ها برای كار با نوع ‏‎(Brand)‎‏ خاصی از سرنگ‌‌ها مشخص می‌شود (انواع سرنگ‌‌های قابل استفاده به‌ صورت برچسب بر روی دستگاه مشخص می‌گردد ، در این صورت خطاهای قابل توجه در تغییرات نرخ جریان و حجم مایع زمانی‌كه از سرنگ‌‌های غیر مجاز استفاده شود، مشخص می‌گردد. نتیجه استفاده از پمپ‌‌های تزریق سرنگ، كنترل فشار مایع تزریقی و ممانعت از آسیب رسیدن به رگ بیمار حین افزایش احتمالی بیش از حد فشار تزریق است. فشار بالا، با آلارم بستن و انسداد ‏‎(Occlusion)‎‏ تیوب تزریق، همراه خواهد بود.  
واحد اندازه‌گیری: میلی‌لیتر بر ساعت ‏‎(ml/h) ‎
مقادیر نوعی و متداول‏
‏  0  تا 250 میلی لیتر در ساعت ‏‎(0-250 ml/h) ‎‏

مشكلات معمول
‏ رسیدن بیش از اندازه یا كمتر ای حد لازم دارو از نگرانی‌های استفاده از این پمپ‌هاست. در بعضی از مدل‌ها امكان تنظیم مقدار دارو و سپس قفل آن مقدار وجود دارد كه تا حدی از این مشكل می‌كاهد. در مواردی كه این قابلیت بر روی سیستم وجود ندارد، مراقبت متناوب لازم است. سركشی مداوم جهت اطمینان از مناسب بودن فشار سیستم نیز توصیه شده است. افزایش فشار مایع، آسیب‌های فراوانی ایجاد می‌كند.

ملاحظات خرید
انتخاب سیستم با توجه به سن و مشكل بیمار بسیار مهم است. معمولاً انتخاب بهترین انتخاب از بین مدل‌های مختلف، كار سختی است. در خرید این پمپ‌ها، لازم است وسایل مصرفی جنبی آن نیز در نظر گرفته شود. برخی پارامترهای مهمی كه بسته به كاربرد باید در نظر گرفته شود، عبارت است از مكانیسم ایجاد فشار، محدوده و دقت جریان، حجم سیستم، زمان وارد شدن دارو، انواع آلارم‌ها، قفل تزریق، عمر باتری، وزن و ابعاد است.


تزریق سرم (ولومتریك)
  پمپ پریستالتیك ‏‎(Peristaltic)‎

كاربرد
برای تزریق مایعات به بدن (همانند داروها، غذای مایع، گلوكز، محلول نمك و . . .) استفاده می‌گردد.
یك كیسه مایع از یك دسته یا یك قلاب بالای پمپ آویخته شده و یك تیوب به آن متصل می‌گردد. در درون پمپ، تیوب پر شده از مایع بر روی یك سری دنده كوچك و یك غلتك، ثابت می‌گردد. هنگامی‌كه غلتك به حركت درآمده و دنده‌‌ها شروع به حركت می‌كنند، مایع از تیوب به بیمار منتقل می‌گردد. كاربر نرخ جریان مایع و حجم مورد نیاز آن را از روی دستگاه تنظیم نموده، بنابراین دنده‌‌ها و غلتك بر اساس سرعت تنظیم شده شروع به حركت می‌كنند. هر زمان كه حجم مورد نیاز مایع آزاد شد، آلارم مخصوص به صدا در می‌آید.
تیوب از میان یك سنسور آشكار ساز هوا ‏‎(air-in-line)‎‏ می‌گذرد و به محض عبور حباب هوا، آلارم به صدا در آمده و جریان مایع متوقف می‌گردد.
پمپ‌‌های تزریق ولومتریك میزان فشار مایع را مانیتور كرده كه نتیجه آن كنترل فشار مایع تزریقی و ممانعت از آسیب رسیدن به رگ بیمار حین افزایش احتمالی بیش از حد فشار تزریق است. با افزایش بیش از حد فشار، آلارم بستن و انسداد ‏‎(Occlusion)‎‏ تیوب تزریق، كاربر را آگاه خواهد نمود.
واحد اندازه گیری
میلی لیتر بر ساعت ‏‎(ml/h) ‎
مقادیر نوعی و متداول ‏
0 تا 250 میلی لیتر در ساعت ‏‎(0-250 ml/h) ‎‏ ‏

مشكلات معمول
‏ بیشترین نگرانی از عملكرد نادرست این سیستم‌ها در هنگام استفاده برای نوزادان است. فشار بیش از اندازه پمپ می‌تواند برای آنان بسیار خطرساز باشد. به همین دلیل بازدید متناوب شدیداً توصیه می‌شود.

ملاحظات خرید
اولین نكته‌ای كه لازم است در نظر گرفته شود، تعداد متوسط دفعات استفاده از سیستم در طول روز است. لوازم مصرفی جنبی باز هم عامل تعیین‌كننده‌ای به‌شمار می‌رود. امروزه در بعضی پمپ‌ها، سیستم كاهش دوز خطا وجود دارد. زمانی كه از این سیستم در بخش‌های حساس استفاده می‌شود، به‌كارگیری این سیستم توصیه می‌شود.

كمپانی‌های سازنده: ‏
Abbott، ‏ALARIS، ‏Baxa، ‏Baxter، ‏B.Braun، ‏Curlin Medical، ‏Debiotech، ‏Deltec، ‏Disetronic، ‏GO Medical، ‏Graseby Dynamics، ‏Nckinley Infuser، ‏Mckinley Medical، ‏Medtronic Mini Med، ‏Micrel، ‏Pegasus، ‏Sparlate Labs، ‏Sigma، ‏Sorenson، ‏‎ Universal Medical Technologies‎، ‏Disetronic، ‏AITECS، ‏Acromed، ‏Atom Medical، ‏Fresenius، ‏Argus، ‏Ascor، ‏Codan، ‏Dai wha، ‏Debiotech، ‏Fresenius Vial، ‏Guido Rayosx، ‏Infors، ‏Infutec، ‏Medex، ‏Medical Instrument Factory، ‏Medico-Technique، ‏Schoch Electronics، ‏samtronic، ‏Terumo، ‏Dickinson، ‏Becton، ‏Digicare، ‏Emco، ‏Excolsior، ‏Farafan، ‏Foures، ‏Harvard، ‏JMS، ‏Medex، ‏Medical Instrument، ‏Medico Technique، ‏MIPM، ‏Nikkiso، ‏Rasel scientific، ‏Terumo، ‏samtronic‏.
منبع: ماهنامه مهندسی پزشکی
ترجمه از: علی معین


راهنمای كاربری
دستگاه پمپ سرنگ JMS
SP-500مدل
كاربرد و مشخصات  

دستگاه پمپ سرنگ مدل SP-500 به منظور تزریق های دقیق و مداوم و با سرعت مشخص انواع داروهای شیمی درمانی،آنتی بیوتیكهای خاص ( كه نیاز به تنظیم سرعت تزریق دارند) ، داروهای قلب و عروق ( كه نیاز به كنترل دقیق سرعت تزریق دارند) و یا پمپ كردن شیر و داروهای خوراكی به لوله گوارش نوزادان به كار می رود.


روش استفاده صحیح
  
   از قراردادن پمپ در مكانهای زیر خودداری كنید:
- در مقابل نور مستقیم خورشید یا در معرض تابش چراغ UV .
- در محلهایی كه نوسان فشار هوا وجود دارد.
- در محلهایی كه گازهای مخرب یا گرد و غبار وجود دارد.
-  در محلهایی كه لرزش وجود دارد و یا سطح به صورت ناهموار است.
- در نزدیكی بخاری یا وسایل گرم كننده دیگر.
- در معرض افشانه های آب.
- در نزدیكی رادیو و تلویزیون یا وسایل الكترونیكی با فركانس بالا مثل تلفن همراه یا دستگاههای ELECTRO SURGERY ( الكتروكوتر
جراحی ).
- به دكمه های روی دستگاه فشار بیش از حد وارد ننمائید.
- این دستگاه مجهز به باتری است، به منظور جلوگیری از خراب شدن باتری لازم است هفته ای یكبار پس از آنكه با وصل كردن دستگاه به برق AC باتری را به مدت 17 ساعت شارژ كردید، دستگاه را از برق كشیده و فقط از باتری برای كار با دستگاه استفاده كنید. این عمل را چنانچه می خواهید از دستگاه برای یك مدت زمان طولانی استفاده نكنید هر سه ماه یكبار انجام دهید. در صورتی كه مدت زمان كاركرد دستگاه ( زمانی كه فقط از باتری استفاده می كنید ) كمتر از 4 ساعت بوده و یا تعداد لامپهای شاخص قدرت باتری كمتر از 3 عدد روشن باشد باید بازرسی های لازم در مورد انرژی باتری كه در دفترچه راهنمای دستگاه وجود دارد به كار گرفته شود.
- همواره از این دستگاه در محلهایی با  درجه حرارتهای بین 10 تا 40 درجه سانتی گراد  و رطوبت 30 تا 85% استفاده كنید.

 
نكات ایمنی  
- از بكارگیری دستگاه در محلهای مرطوب و یا زمین خیس به منظور جلوگیری از اتصال كوتاه خودداری كنید.
- از بكارگیری پمپ در محل نگهداری مواد شیمیایی یا مكانهایی كه گازهای بیهوشی قابل انفجار وجود دارد، خودداری كنید.
- برای بلند كردن پمپ از بارل سرنگ یا پلانجر آن استفاده نكنید.
- از پركردن سرنگهای 50 میلی لیتری بیش از ظرفیت آنها خودداری كنید چرا كه ممكن است سرنگ در محل خود به طور كامل قرار نگیرد.
- همواره از پریزهای دارای اتصال زمین(ارت) جهت اتصال دستگاه به برق استفاده كنید.
- هیچگاه از سیمهای رابط و سه راهی جهت اتصال دستگاه به برق استفاده ننمائید.
- در صورت وارد شدن ضربه به پمپ و یا سقوط آن ، از بكارگیری مجدد دستگاه قبل از تایید پرسنل سرویس خودداری كنید.
- مطمئن شوید كه دو شاخه برق دستگاه بعد از شستشو و قبل از استفاده مجدد كاملا خشك باشد.( برای اینكار از خشك كننده ها نظیر پمپ باد یا سشواراستفاده نكنید.)
- از فشار آوردن بر روی لامپ های آلارم و لامپهای نشانگر عملكرد دستگاه در هنگام شستشو خودداری كنید.

روشهای تمیز/ ضد عفونی / استریل كردن دستگاه روشهای تمیز/ ضد عفونی كردن دستگاه  
- همواره قبل از تمیز كردن دستگاه، دستگاه را خاموش و سیم آنرا از برق بكشید.
- چنانچه در هنگام كار با دستگاه قطراتی از مایع تزریقی یا دیگر مواد بر روی دستگاه پاشیده شده است بلافاصله لكه ها را با یك پارچه مرطوب تمیز كنید.
- دستگاه را یك پریود مشخص با یك دستمال مرطوب تمیز كنید برای انجام این كار نكات زیر را رعایت كنید:
- از غوطه ور كردن پمپ در آب خودداری كنید.
- از پاك كننده های ارگانیك مانند تینر و الكل در تمیز كردن سطح دستگاه استفاده نكنید.دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: پمپ تزریق سرنگ ، کارکرد و اصول عملکرد ، راهنمای كاربری دستگاه پمپ سرنگ JMS SP-500مدل كاربرد و مشخصات ،
آخرین ویرایش: - -Check Google Page Rank

تصویر ثابت