1391/02/13  08:12    ویرایش: - -

استفاده از کپسول خوراکی متیراپون (Metyrapone ) به چه دردی می خورد؟

متیراپون که اسم تجاری آن متوپرون است برای اهداف تشخیصی در بیماری های ادرنال استفاده می شود. همچنین از این دارو برای درمان سندروم کوشینگ هم استفاده می شود.

اساس آزمایش بدین صورت است که  متیراپون آنزیم ۱۱-هیدروکسیلاز را مهار می کند، یعنی آنزیمی که مرحله پیش از سنتز کورتیزول را کاتالیز می نماید. هنگامیکه غلظت خونی کورتیزول کاهش می یابد، اثر فیدبک منفی نیز کاهش می یابد و این امر باعث می شود تا ترشح ACTH از هیپوفیز افزایش یابد. اثر تحریکی ACTH بر کورتکس فوق کلیه باعث افزایش ۱۱-داکسی کورتیزول می گردد و این ترکیبی است که پیش از کورتیزول سنتز می شود.


روشانجم تست هم بدین شکل است که داروی متیراپون (mg/kg 30) بصورت خوراکی در میانه شب به همراه شیر یا غذای مختصر به فرد داده می شود (تا جذب را به تاخیر بیاندازد). ساعت ۸ صبح روز بعد، خون گرفته می شود تا غلظت ۱۱-داکسی کورتیزول، کورتیزول و ACTH سنجش گردد.

تفسیر آزمایش: در افراد نرمال، ۱۱-داکسی کورتیزول از مقادیر کمتر از g/dl μ  تا بیش ازμg/dl 7 بعد از تحریک با متیراپون افزایش می یابد و مقادیر ACTH  به بیش از μg/ml 150  افزایش می یابد. در بیماریهای هیپوفیزی یا هیپوتالاموسی که همراه با مهار ناکافی آنزیمی (کورتیزول پلاسما بیش از (μg/dl 300) یا سندرم کوشینگ ناشی از تومورهای فوق کلیه یا تومورهای بافتهای غیراندوکرینی ترشح کننده ACTH اند هیچ پاسخی مشاهده نمی شود و یا پاسخ سرکوب می گردد. پاسخ شدید نیز در سندرم کوشینگ هیپوفیزی مشاهده می شود.


منبع :http://elab.ir

   


نظرات()  
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

مقالات مهندسی پزشکی ، برق ، الکترونیک ،علوم پایه ، علوم آزمایشگاهی ، پزشکی،روانشناسی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات