تبلیغات
مقالات مهندسی پزشکی ، برق ، الکترونیک ،علوم پایه ، علوم آزمایشگاهی ، پزشکی،روانشناسی - پورت سریال

پورت سریال

1390/08/21 08:05

نویسنده : شهرام قاسمی
ارسال شده در: آموزش شبکه ، الکترونیک ، روباتیک ، مقالات آموزش سخت افزار ،

» شرح :

از طریق پورت سریال شما میتوانید تبادل اطلاعات با avr-microcontroller و كامپیوتر داشته باید. تقریبا همه avr-microcontroller    یک  UART(Universal Asynchronous Reciever/Transmitter)داخلی دارند (ناهنگام‌ همگانی   دریافت کننده/فرستنده‌) بر روی خود میکرو کنترلر (برای قبول at1200 attiny و برخی microcontrollers). انتقال اطلاعات از میان  microcontroller و كامپیوتر به صورت سریال و آسنکرون (مختلف‌ الزمان)‌ است, سریال بدان معنی است كه بیت ها یکی پس از دیگری ارسال می شوند , و آسنکرون‌ بدان معنی است كه هیچ علامت‌ زمان‌(Clock) در ابتدا یا انتهای اطلاعات ارسال یا دریافت نمی شوند. یک بایت‌ در 10 بیت ارسال می شود ،1 بیت شروع و 8 بیت اطلاعات و 1 بیت ایست ، همانطور که در شکل زیر می بینید.

 

 

این معیار استاندارد ارسال ‌دادهها سریال نامیده می شود که معیار RS232" "نام دارد.طبق این موازین(" صفر "0) منطقی سطح ولتاژی میان) -15V) و(-5V) دارد و " 1 " منطقی بین(5V+) و سطح ‪(+15V) دارد. avr-microcontrolers از 5ولت پالس سطح TTL  برای ارسال اطلاعات استفاده می کنند. بنابراین سیگنال ها در ابتدا می بایست که تبدیل شوند و این مى تواند به وسیله max232 ,امکان پذیر باشد و فقط به یک منبع ولتاپ 5 ولت نیاز دارد برای تبدیل علامت‌ سطح TTL  به سطح rs232 و بلعكس .

 

نکته: مخابره اطلاعات از طریق‌ rs232  به دستگاهها می تواند حد اکثر تا 15 متر انجام گیرد .بیشتر از از به خاطر تلفات انرژی امکان پذیر نمی باشد.

 

» سخت افزار

در شکل زیر می توانید شماتیک اتصال یک مبدلRS232   را با یک AT  میکروکنترلر  مشاهده کنید.

 

 

» نرم افزار

از طریق نرم افزار BASCOM شما به راحتی می توانید دستوراتتان را روی میکروکنترلر AVR  بنویسید (نرم افزاری است برای ارتباط با avr-microcontroller )زیرا بیس کام چند فرمان برای ارتباط سریال دارد. برای مثال در زیر برنامه ای وجود دارد, که با زحمت کمی می تواند روی میکروی شما بارگیری شود. این برنامه در ترمینال متن چاپ کرده است.برای آزمایش برنامه شما می توانید از شبیه ساز بیسكام یا hyperterminal, یا برنامه ای که در انتها قرار داده شده است استفاده کنید.

تنظیمات برای پورت Com  به شرح روبرو هستند:

: COM1,9600,N,8,1.

AVR BASCOM Code

 

 

hex file of the AVR BASCOM Code
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: پورت سریال ،
آخرین ویرایش: - -Check Google Page Rank

تصویر ثابت