پژمرده از برق نگاه آفتاب

1390/12/29 13:23

نویسنده : شهرام قاسمی
ارسال شده در: پوست ، مو ، زیبایی ،

نور خورشید برای سنتز ویتامینD  در بدن انسان ضروری است؛ اما کودکان به لحاظ نیاز بیشتر به این ویتامین برای رشد استخوان ها و دندان ها در اثر کمبود آفتاب ، بیشتر مشکل پیدا می کنند. پس ضرورت دارد طی هفته به طور متناوب در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند؛ البته باید توجه داشت که به دلیل لطافت زیاد پوست بچه ها، ممکن است آفتاب در آنها حساسیت شدید به وجود آورد. از طرفی کودکان در مقایسه با بزرگسالان مدت طولانی تری را در هوای آزاد می گذرانند و به طور معمول ، طی یک سال ، سه برابر آنان اشعه ماورای بنفش خورشید را دریافت می کنند. بنابراین ، بچه ها در برابر پرتوهای مضر خورشید نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

 

نکته دیگر این که پرتوهای خورشید اثرات تجمعی دارند و در صورت تابش زیاد ممکن است در سنین بسیار پایین ، خصوصیات ژنتیکی فرد آسیب پذیر شود و زمینه بروز سرطان پوست فراهم آید. از سوی دیگر، در بعضی کودکان به طور ارثی ، رنگدانه پوست کم است یا اصلاً وجود ندارد. این گروه از کودکان حساسیت بسیار شدیدی به اشعه ماورای بنفش خورشید دارند و باید از همان دوران کودکی نکات لازم برای جلوگیری از ایجاد سرطان پوست در آنان رعایت شود.

 

 

کلاه و پوشش مناسب

 

بهترین و کم هزینه ترین محافظ

کلاه و پوشش مناسب ، پوست آسیب پذیر کودک را در برابر آفتاب سوزان محافظت می کند. لباس کودک به خصوص در روزهای طولانی تابستان باید متناسب باشد. اگر دست ها ، پاها، گردن و سینه کودک به طور کامل پوشانده شود، ضمناً رنگ لباس روشن باشد، مقدار جذب اشعه خورشید و نیز عوارض آن بسیار کاهش می یابد. به علاوه ، توصیه می شود در ساعاتی از روز ( 10 صبح تا 5 بعدازظهر ) که هوا گرم تر است و پرتوهای خورشید عمودی تر می تابند، کودکان در منزل بازی و فعالیت داشته باشند.

 

عینک آفتابی برای کودک

 

استفاده از عینک آفتابی طبی- با نظر چشم پزشک – برای محافظت چشم ها و همچنین گونه ها در برابر آفتاب توصیه می شود. عینک های غیر استاندارد با شیشه های تیره که اغلب کودکان به عنوان اسباب بازی از آنها استفاده می کنند، به هیچ وجه مناسب نیستند. چنان که ممکن است در نتیجه بزرگ شدن مردمک ( به علت تیرگی شیشه عینک ) و نبود لایه شیمیایی مخصوص روی شیشه ، اشعه مضر خورشید به شبکیه چشم ضرر جدی وارد کند. کودکانی که رنگدانه ی پوست آنها کم است یا عیب انکساری چشم دارند،حتماً باید با نظر پزشک از عینک مناسب استفاده کنند. عینک هایی که قاب فلزی دارند برای کودکان توصیه نمی شود.

 

شرایط محیطی و استفاده از کرم ضدآفتاب

 

پوست حساس کودکان در ارتفاعات ، بیشتر در معرض آسیب است ؛ و بایستی از کرم های ضدآفتاب مخصوص کودکان – که فاقد مواد حساسیت زا و عطری اند – استفاده کرد و به طور مرتب قسمت های در معرض آفتاب را با آنها پوشاند. حتی در هوای ابری بایستی اقدامات محافظتی چشم و پوست انجام شود؛ زیرا زمین خود منعکس کننده پرتوهای مضر خورشید است. به علاوه ، وزش باد نفوذ اشعه خورشید به پوست را افزایش می دهد؛ بنابراین باید در این شرایط دقت بیشتری شود.

 

یک تذکر ! بسیاری از داروهای خوراکی یا تزریقی حساسیت پوست کودک به نور خورشید را بیشتر می کنند؛ برای مثال ، بعضی داروهای اعصاب و نیز آنتی هیستامین ها ؛ بنابراین مطالعه بروشور هر دارو و توجه به توصیه های پزشک در این زمینه برای حفاظت پوست کودک بسیار مؤثر است.

 

به طور کلی بایستی از مصرف عطر و ادوکلن برای کودکان پرهیز کرد؛ به خصوص زمان هایی که در معرض نور خورشید قرار می گیرند.

دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: پژمرده از برق نگاه آفتاب ، عمومی - پوست ، مو ، زیبایی - پوست لطیف کودکان ،
آخرین ویرایش: - -شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic