سرویس تلفن اینترنتی اسكایپ

1388/09/13 17:07

نویسنده : شهرام قاسمی
ارسال شده در: امنیت وشبکه ، مقالات علمی آموزشی ،
نرم افزار Skype یکی از مشهور ترین نرم افزار های تلفن اینترنتی است که در جهان طرفداران  زیادی را به خود جلب کرده است. برای استفاده از نرم افزار کافی است نرم افزار را دانلود کنید و آن را نصب کنید سپس در سایت Skype عضو شوید و مانند یاهو مسنجر وارد نرم افزار شوید. تجهیزاتی که برای استفاده از نرم افزار Skype لازم است یک رایانه معمولی و گوشی رایانه است. علاوه بر این نرم افزار Skype یک نرم افزار گفتگو (چت) عالی است. لازم به ذکر است که در هر نقطه ای که در جهان باشید تماس تلفنی به کشور آمریکا رایگان است و برای بقیه کشورها باید اکانت Skype خریداری شود 
Skype – Make free calls and great value calls on the internet
لینك مراجعه به وبسایت رسمی اسكایپ
http://www.skype.com
دانلود نرم افزار اسكایپ -Download now Skype 4.1 for Windows
http://www.skype.com/intl/en/download/skype/windows

Skype و تلفن اینترنتی
سال ها از اختراع بزرگ الکساندر گراهام بل می گذرد. اختراعی که موجب شد گوشه های دور دنیا به هم نزدیک شود. تلفن شروع فعالیت های مخابراتی دنیاست.
امروزه تلفن دیگر جواب گو نیاز ها نیست. تماس های تلفنی علاوه بر هزینه بالا از مشکلات متعددی مانند قطعی، سرعت پایین، پارازیت و... برخوردارند. دست اندر کاران حوزه IT در سال های اخیر توجه خود را بر روی سیستم  Voice Over Internet Protocol که به اختصار VOIP خوانده می شود، معطوف کرده اند.
به طور خلاصه اگر سیگنال های آنالوگ را به داده های دیجیتال تبدیل و آنها را از طریق اینترنت از مبدا به مقصد منتقل کنیم، به سیستمی رایگان برای مکالمه دست پیدا کرده ایم. سیستمی که برای استفاده از آن فقط کافی ست هزینه اینترنت را بپردازیم.


تماس تلفنی با سراسر جهان بصورت رایگان
امروزه  افرادی که به اینترنت دسترسی دارند قادر هستند که بصورت رایگان با سراسر جهان تماس تلفنی برقرار نمایند, حتی برقراری تماس تلفنی با افرادی که خود در منزل کامپیوتر نداشته و با آن آشنایی ندارند. امروزه دیگر صحبت از کیفیت پایین صدا  نیز نبوده بلکه شفافیت صدای تماسی که بدینوسیله برقرار میگردد همطراز با نوع سنتی آن است. و حتی امروزه "دستگاههای تلفنی" قابل خریداری است که مستقیما به کامپیوتر شما متصل شده و با استفاده از آن میتوان با گوشی تلفن و بصورتی که دهها سال به آن عادت  کرده اید با سراسر جهان مکالمه تلفنی برقرار کنید. البته با یک تفاوت: با افرادی که دارای برنامه اسکایپ هستند بصورت مجانی و با افرادی که دارای کامپیوتر نیستند با هزینه ای کم.

با استفاده از یک برنامه کامپیوتری
جهت برقراری تماس تلفنی بصورت رایگان با سراسر جهان نیاز به یک برنامه کامپیوتری دارید که در کامپیوتر خود نصب کنید. ده ها و بلکه صدها برنامه مختلف در این زمینه موجود است اما انتخاب برنامه اصلا کار سختی نیست زیرا یک برنامه تقریبا تبدیل به برنامه استاندارد در این زمینه در سراسر جهان شده است.
"اسکایپ" برنامه ای است که به آن "کابوس شرکتهای تلفنی" نیز گفته میشود و با کنار زدن تقریبا همه برنامه های مشابه, امروز برنامه استاندارد جهت برقراری تماس تلفنی رایگان  در جهان بر روی اینترنت بشمار میرود. "اسکایپ" امروز در سراسر جهان 40 میلیون نفر کاربر دارد و هر روز 150 هزار نفر به کاربران آن اضافه میشود. برنامه رایگان "اسکایپ" تاکنون 120 میلیون بارتوسط کاربران پیاده شده است.

تاریخچه تلفن اینترنتی اسکایپ Skype internet phone history
شاید جالب باشد که بدانید مخترع "اسکایپ" نیز یک جوان سوئدی است: "نیکلاس زهنستروم". او همان کسی است که با اختراع برنامه "کازا" سرمایه داران شرکتهای غول پیکر تولید موسیقی را که سالها با فروش گران صفحه های موسیقی خریداران را تلکه کرده اند به زانو در آورد. و این بار با اختراع "اسکایپ" تبدیل به "کابوس" شرکتهای تلفنی در سراسر جهان شده است. او در مورد "اسکایپ" برنامه ای که توسط خودش نوشته شده است میگوید:

"دریافت پول از مردم برای مکالمات تلفنی شان متعلق به قرن گذشته است. برنامه "اسکایپ" این امکان را به مردم میدهد که بتوانند با استفاده از تجهیزات موجودی که پول آن را قبلا پرداخت کرده اند, مانند کامپیوتر و خط اینترنت خودشان, با نزدیکان و عزیزانشان در تماس باشند".

سهولت نصب و استفاده از "اسکایپ"
استفاده از برنامه رایگان "اسکایپ" که به اکثر زبانهای دنیا از جمله انگلیسی, سوئدی, دانمارکی, نروژی, فنلاندی, اسپانیایی, آلمانی, فرانسه, ایتالیایی, هلندی و ترکی ترجمه شده و قابل نصب است بسیار ساده است. این برنامه برای سیستمهای عامل "وینذوز", "لینوکس", "مکینتاش" و حتی "پوکت پی سی" در دسترس است. نصب و استفاده از "اسکایپ" بسیار ساده و آسان است. با نصب برنامه "اسکایپ" بر روی کامپیوتر خود میتوان از طریق اینترنت:  
- با همه افراد دیگر دارای برنامه اسکایپ در سراسر جهان مجانا مکالمه تلفنی با کیفیت صدای در حد مکالمه تلفنی معمولی انجام داد
- حتی به تلفن معمولی افرادی که کامپیوتر ندارند نیز با هزینه ای کم تلفن زد. یعنی:
انجام تماس مجانی با افراد در سراسر جهان از طریق اسکایپ فقط در صورتی میثر است که هر دو طرف دارای برنامه اسکایپ در کامپیوتر خود باشند. اگر مایلید از طریق اسکایپ به تلفن معمولی افرادی که دارای اینترنت, کامپیوتر و یا برنامه اسکایپ در کامپیوتر خود نیستند تلفن زده و شماره گیری کنید باید بابت آن هزینه ای به اسکایپ بپردازید. نرخ تماس با تلفن های معمولی در ایران حدود یک کرون و اندکی است (جهت نرخ دقیق به سایت اسکایپ مراجعه کنید).
- فایلهای اینترنتی بسیار حجیم به بزرگی تا 4 گیگا بایت را مابین خود ارسال نمود
- با چهار نفر بصورت همزمان مکالمه نمود
- نزدیکان و عزیزان را در لیست تلفن خصوصی خود قرار داد مشاهده نمود که چه کسانی به اینترنت متصل بوده و آماده دریافت مکالمه هستند.
- با همه افراد دیگر دارای این برنامه در سراسر جهان "چت" کرد, حتی همزمان با مکالمه تلفنی. برای مثال از این طریق یک آدرس اینترنتی, یک فایل یا غیره برای طرف مقابل مکالمه ارسال نمود.

تجهیزات مورد نیاز: Equipment used Skype
کامپیوتر
خط اینترنت
یک میکروفون و بلندگو که اکثرا هنگام خرید کامپیوتر همراه آن است
برنامه رایگان "اسکایپ"

برای پر حرفها
از همه جالب تر اینکه کابران پر مکالمه حتی میتوانند دستگاههای تلفنی مخصوصی خریداری کنند که شکل و شمایل یک تلفن معمولی را دارد اما مستقیما به کامپیوتر شما متصل شده و با استفاده از آن میتوان مانند عادت معمول "شماره گرفته" و با همه کاربران "اسکایپ" در سراسر دنیا مجانا مکالمه تلفنی برقرار نمود. هنگام تماس با شما نیز, تلفن "زنگ میزند", شما فقط گوشی تلفن را برداشته و مانند عادت معمول با طرف مقابل خود صحبت میکنید. البته با یک تفاوت: بصورت مجانی. این تلفن نیز از طریق سایت اینترنت "اسکایپ" قابل تهیه است.

دوست یابی
از قسمتهای دیگر بسیار جالب و در نوع خود بی نظیر"اسکایپ" بخش دوست یابی آن است. در برنامه "اسکایپ" میتوان دنبال اشخاص با خصوصیات دلخواه گشت. برای مثال: "دنبال یک پسر از 20 تا 24 ساله ساکن سوئد بگرد که زبان فارسی صحبت کند"! یا اینکه "دنبال یک دختر از 25 الی 30 ساله در سوئد بگرد که  فارسی بلد باشد". "اسکایپ" همه افراد مورد نظر شما را پیدا کرده, لیست کرده و در اختیار شما قرار میدهد. توجه کنید هر بار که دکمه جستجو را فشار میدهید افراد جدیدی "لیست" میگردند. میتوانید با هرکدام که مایل باشید هم "چت نوشتاری" و هم مکالمه تلفنی رایگان انجام دهید. شما هم میتوانید با تکمیل قسمت "پروفایل" خود در "اسکایپ" چنانچه مایل باشید خود را جهت جستجوی دیگران آزاد بگذارید. یا اگر مایل نیستید از "اسکایپ" فقط جهت تماسهای خصوصی خود استفاده کنید. مثال زیر از برنامه بزبان سوئدی است. در برنامه های بزبان دیگر بخش جستجوی "اسکایپ" نیز بزبان انتخابی شما نمایش داده خواهد شد.

شروع به کار
"اسکایپ"
برای شروع  به کار وارد سایت "اسکایپ" شده و ازطریق کلیک کردن بر عکس پرچمها در قسمت سمت راست بالای صفحه زبان مورد علاقه خود را انتخاب کنید (از جمله انگلیسی, سوئدی, دانمارکی, نروژی, فنلاندی, اسپانیایی, آلمانی, فرانسه, ایتالیایی, هلندی و ترکی).
برنامه رایگان "اسکایپ" را به کامپیوتر خود آورده و آن را نصب کنید
در صورت نیاز به راهنمایی: توضیحات قدم به قدم به همه زبانهای فوق در وب سایت "اسکایپ" موجود است

هر چقدر تعداد دوستان شما در سراسر جهان که به "اسکایپ" متصل باشند بیشتر باشد دامنه استفاده رایگان شما از اسکایپ نیز بیشتر خواهد شد. آدرس این صفحه در استکهلمیان را در اختیار دوستان خود در سراسر جهان قرار دهید تا آنان نیز با خواندن راهنمائیهای این صفحه به زبان فارسی به کاربران "اسکایپ" بپیوندند

بازهم در مورد سرویس اسكایپ Skype،
Skype، نرم افزاری رایگان برای تماس های اینترنتی شماست. شما نه تنها با یک نفر که می توانید کنفرانس های تلفنی خود را با بهترین کیفیت برگزار کنید. می توانید ویدئو کنفرانس داشته باشید. عکس ها، نوشته ها و فایل های خود را به اشتراک بگذارید.
امروزه دسترسی به اینترنت تقریبا در همه جا با پرداخت مبالغی هر چند اندک میسر است. اما حتما برای شما جالب خواهد بود اگر بدانید که چگونه خواهید توانست از همین اینترنت برای صرفه جویی و کاهش هزینه های ارتباطی استفاده کنید. برخی مثال ها برای این ویژگی آن است که هم اکنون امکان خرید بلیط های مسافرتی اتوبوس، قطار و حتی هواپیما از طریق اینترنت فراهم شده است به علاوه شما می توانید نامه های خود را در قالب پست الکترونیکی (Email) برای دوستان ارسال کنید و به راحتی عکس، فیلم و فایل های خود را نیز با آنها مبادله نمایید. گذشته از این ها، امروزه به کمک فن آوری صوت بر روی اینترنت (VOIP) شما قادر خواهید بود تا حتی تماس های تلفنی را با هر نقطه از جهان به کمک این شبکه وسیع با هزینه های بسیار کمی وحتی در حد رایگان برقرار نمایید.
در حال حاضر چندین نوع مختلف از خدمات VOIP در بازار وجود دارند که از مشهورترین آنها می توان به Skype و Vonage اشاره کرد. این دو خدمات دهنده از محبوب ترین نام ها در این عرصه می باشند به نحوی که تا ماه آپریل سال ۲۰۰۶ بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا نرم افزار Skype را دانلود نموده و بیش از ۱.۶ میلیون نفر نیز مشترک خدمات Vonage شده اند. اگرچه هر دو از فن آوری VOIP استفاده می کنند ولی تفاوت های کلی با یکدیگر دارند. در ادامه این مطلب نحوه کارکرد هی یک از این خدمات را با هم بررسی خواهیم نمود و شما را در انتخاب یک خدمت مناسب VOIP یاری خواهیم داد.

هنگامی که شما یک تماس تلفنی از طریق VOIP برقرار می کنید، از یک رایانه متصل به خط تلفن معمولی و مجهز به میکروفون و بلند گو و یا از یک گوشی تلفن مبتنی بر IP در شبکه اینترنت کمک می گیرید. هر دو این تجیهزات، صدای شما را دریافت نموده و از حالت آنالوگ به دیجیتال تبدیل می نمایند. سیگنال های دیجیتالی در شبکه اینترنت از مبدا به سمت مقصد مورد نظر شما ارسال می شوند و در آنطرف (مقصد) دوباره از حالت دیجیتال به آنالوگ مبدل شده و به گوش طرف مقابل خواهند رسید.
Skype و Vonage در حال حاضر دو خدمت دهنده معروف تلفن اینترنتی هستند که امکان تماس های تلفنی کاربران را با قیمت های بسیار پایین تری نسبت به تلفن های متداول (معمولی) فراهم می آورند. خصوصا این کاهش هزینه زمانی محسوس خواهد بود که تماس ها در فواصل دور و بین الملل برقرار شوند.
برای ایجاد یک حساب کاربری جدید در Skype کافی است تا به صفحه اصلی سایت اینترنتی آن رفته و بر روی گزینه دانلود برای دریافت نرم افزار که به صورت رایگان ارائه می شود، کلیک کنید. محیط این نرم افزار تقریبا مشابه برنامه پیام رسان یاهو است اما امکاناتی را همچون یک صفحه ارقام همانند یک شماره گیر تلفن برای کاربر جهت سهولت برقراری تماس های تلفنی فراهم می آورد. پس از نصب برنامه و البته اتصال به شبکه اینترنت اگر تا کنون حساب کاربری در Skype نداشته اید، می توانید مراحل معرفی شده توسط خود نرم افزار را گام به گام جهت ایجاد یک حساب رایگان کاربری دنبال کنید. همچنین قادر خواهید بود تا اسم کاربری Skype دیگر دوستان و آشنایان را که قصد دارید با آنها از طریق این سیستم ارتباط برقرار سازید را در قسمت contacts به لیست مورد نظر اضافه نمایید.
جالب است بدانید که تماس با دیگر کاربران سیستم Skype کاملا رایگان است و شما تنها هزینه اتصال به اینترنت را خواهید پرداخت، البته این در شرایطی است که هر دو طرف مکالمه از طریق رایانه و شبکه اینترنت بخواهند با هم مکالمه نمایند. از طرفی، Skype برای برقراری تماس های تلفنی از رایانه به تلفن معمولی و بلعکس و همچنین از تلفن به تلفن (اینترنتی بدون نیاز به رایانه) نیز امکانات بسیار مفیدی را فراهم آورده است اما کاربران برای استفاده از خدمات اخیر باید مبالغ البته نسبتا کمی را (در مقایسه با تلفن های عادی) به Skype بپردازند. برای این منظور کاربران در سراسر جهان قادر هستند تا از طریق کارت های بانکی الکترونیکی معتبر بین المللی مبالغی را به عنوان هزینه خرید اعتبار زمانی مکالمه به صورت پیش پرداخته، پرداخت کنند.
این رویه در باره Vonage، تا حدودی متفاوت است، چنانکه در این سیستم برای ایجاد یک حساب کاربری جدید باید علاوه بر پر کردن فرم های الکترونیکی، مبلغی را نیز به عنوان هزینه تماس ها و حق اشتراک پرداخت نمود زیرا بر خلاف Skype استفاده از خدمات Vonage رایگان نیست. به هر جهت برای ایجاد یک حساب کاربری جدید در این سیستم کاربر باید مراحل زیر را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد:

▪ انتخاب یک بسته خدماتی (قیمت ها حداقل از۱۵ دلار برای هر ماه شروع می شوند)
▪ تعیین استفاده از شماره خط تلفن معمولی و یا ایجاد یک شماره جدید
▪ انتخاب تجهیزاتی که به کاربر امکان استفاده از خدمات ارائه شده را می دهند.
▪ ثبت اطلاعات مربوط به نام، نشانی، و شماره تلفن جهت خدمات اظطراری.
بر خلاف خدمات Skype که کاربر قادر است تا بدون استفاده از تجهیزات اضافی تماس خود را برقرار نماید، در Vonage شما نیازمند سخت افزار مخصوصی برای استفاده از خدمات خواهید بود.
پس از گشودن یک حساب کاربری در Vonage شما قادر هستید تا از طریق یک صفحه اینترنتی مخصوص به خود، مشخصات تماس های ارسالی و دریافتی و همچنین مواردی از قبیل مدت اعتبار زمانی و هزینه ای خود را تحت نظر قرار دهید.
یکی از بزرگ ترین تفاوت های میان خدمات Skype و Vonage امکان شماره گیری و استفاده از خدمات اظطراری ۹۱۱ است. از آنجایی که خدمات Skype نوعی تلفن مجازی است و نه حقیقی، از این رو شما قادر به استفاده از خدمات ۹۱۱ همانند یک تلفن معمولی نخواهید بود و نرم ازفزار مانع از شماره گیری ۹۱۱ توسط شما خواهد شد. این در حالیست که Vonage این امکان را برای مشترکین خود فراهم آورده است و به کمک سیستم جدید E۹۱۱ در زمان برقراری تماس با ۹۱۱، اطلاعات حقیقی و نام و نشانی کاربر را به طور خودکار به مرکز خدمات اظطراری ارسال می کند. جالب است بدانید که تا آخر ماه مارس سال ۲۰۰۶، در حدود ۷۰ درصد از کاربران Vonage با شماره ۹۱۱ تماس گرفته اند.

● نحوه برقراری تماس های تلفنی
پس از نصب نرم افزارها و سخت افزار های پیش گفته، کاربران معمولا مایل هستند تا جهت آزمایش عملکرد سیستم، چند تماس آزمایشی برقرار کنند. Skype به منظور فراهم آوردن این امکان، گزینه ای را تحت عنوان "echo۱۲۳۴" در صفحه نرم افزار خود جای داده است و کاربر می تواند از آن به منظور برقراری تماس آزمایشی استفاده کند. این گزینه در قسمت contact در دسترس است و پس از ایجاد تماس با آن شما یک پیام ظبط شده را می شنوید که صحت عملکرد سیستم را بیان می کند.
دریافت تماسها در Skype همانند دریافت پیام های یک برنامه پیام رسان است به گونه ای که اگر با شما تماسی گرفته شود، برنامه، صدای زنگ یک تلفن را برای شما پخش نموده و شما را آگاه می سازد. در این لحظه نام و مشخصات شخص تماس گیرنده بر روی صفحه نرم افزار نقش بسته و شما براحتی قادر هستید که تماس را جواب داده و یا آن را لغو کنید.
دریافت و برقراری تماس در سیستم Vonage تقریبا مشابه دریافت و یا برقراری تماس بین یک تلفن همراه و یک خط تلفن ثابت است.


منابع
www.stockholmian.com/banners/td/skype
نوشته: شروین هادی نژاد
منبع: www.bisim.org     
تلفن‌اینترنتی  SKYPE

دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: • تلفن رایگان ، برقراری تماس رایگان ، اعتبار رایگان ، تماس ، رایگان ، برقراری رایگان تماس ، تماس های تلفنی ، : اسکایپ ، Skype ، تماس تلفنی رایگان ، زلیگان ، ارتباط صوتی مجانی ، داخل کشور ، خارج از کشور ، تلفن ، تلفن اینترنتی ، VoIP ، Voice Over IP ، Voice over internet protocol ، دانلود ، بارگزاری ، Download ، Free ، final ، Skype 4.0 ، 11: تلفن اینترنتی Viop:تماس تلفنی رایگان و ارتباط صوتی مجانی با داخل و خارج از کشور با اسکایپ Skype ، "تلفن اینترنتی" در عنوان مقالات ، "Skype" در عنوان مقاله ها ، "تلفن اینترنتی" در متن مقاله وبلاگ ، استفاده مجانی از تلفن ، نرم افزار Skype ، دانلودنرم افزار Skype ، استفاده مجانی از تلفن رایگان به کل کشور ها ،
آخرین ویرایش: - -شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic