افزایش طول عمر مبتلایان به ایدز

1388/09/9 17:36

نویسنده : شهرام قاسمی
ارسال شده در: مقالات علمی آموزشی ،

محققان علوم پزشکی می گویند رفتارهای مناسب و مراقبت های به جا ، طول عمر بیماران مبتلا به ایدز را افزایش می دهد.


به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک ، محققان علوم پزشکی در امریکا اعلام کردند با استفاده از شیوه زندگی مناسب و مراقبت های ویژه و خاص از بیماران ایدزی می توان زندگی مناسبی برای آنان ایجاد و طول عمر آنان را افزایش داد.


محققان با مقایسه گروهی از مبتلایان به ایدز و مقایسه آنان با افراد سالم به نتایج جالبی در زمینه مراقبت از بیماران ایدز دست یافتند. عامل عفونت ایدز ، ویروس نقص ایمنی (HIV) است .


ویروس ها ذرات میکروسکوپی هستند که برای تکثیر و رشد خود ننیاز به ورود به سلول موجودات زنده دارند و می توانند باعث آسیب رسانی به سلولهای میزبان و در نهایت خود میزبان شوند.


ویروس ایدز از خانواده رترو ویروس می باشد و خواص ژنتیک آن در زنجیر RNA وجود دارد .


تاکنون دو نوع از این ویروس شناخته شده است .


HIV-1
که بیشتر در کشور های صنعتی دیده می شود


HIV-2
که عمدتا در آفریقا گسترده است و از لحاظ بیماری زایی ضعیف تر از نوع یک می باشد.


مشابهت ژنتیک این دو گونه محدود بوده و HIV-2 مشابهت ژنتیکی بیشتری با ویروس SIV که در میمونها دیده میشود دارد
لایه خارجی که دارای گیرنده اختصاصی است و امکان اتصال به سلول های لنفوسیت کمک کننده (CD4) را فراهم می کند .


لایه میانی شامل پروتئینهای داخل ویروس هستند که عمل حفاظت از ساختمانهای ژنتیکی رل به عهده دارند. در لایه داخلی ، ساختمان های ژنتیکی و آنزیمهای کنترل کننده فعالیت های ویروس قرار دارد .


شدت بیماری و گسترش آن در جهان بعد از اولین گزارش بوده است ، بیماری ایدز را در شماریکی از مهمترین معضلات بهداشتی ، درمانی ، اجتماعی و اقتصادی قرار داده است .


از ابتدای اپیدمی ، ایدز چهارمین عامل مرگ در جهان و اولین عامل آفریقای زیر صحرا شناخته شده است اکثر این قربانیان جوان بوده و بیشتر آنان را کودکان ، تشکیل می دهند. بیشتر مبتلایان جهان در کشور های در حال توسعه زندگی می کنند .


از نظر سازمان جهانی بهدا شت دنیا به ده منطقه جغرافیایی تقسیم شده است و میزان آلودگی در هر منطقه متفاوت است .


بر اساس گزارشات بهداشت جهانی منطقه خاورمیانه و شمال افریقا که بیشتر مردم آن مسلمان هستند یکی از پاک ترین مناطق دهگانه محسوب می شوند که مهم ترین علت آن پایبندی مسلمانان به اصول اخلاقی است .

 

متاسفانه گسترش بیماری در معتادان تزریقی که اشتراک سرنگ و سوزن داشته اند باعث شده است که کشورهایی مثل بحرین ، ایران ، تونس مصر و پاکستان نیز در معرض خطر جدی قرار گیرند .


احتمال آلودگی با تعداد ویروس ، قدرت تهاجم ویروس ، راه ورودی آن و در نهایت وضعیت ایمنی شخص دریافت کننده آلودگی رابطه مستقیم دارد.دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: مبتلایان به ایدز ، HIV ، عفونت ایدز ، ویروس نقص ایمنی ، مشابهت ژنتیک ،
آخرین ویرایش: - -شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic