معلولیت‌های جسمی

1389/07/23 20:05

نویسنده : شهرام قاسمی
ارسال شده در: مهارت های زندگی ، روانشناسی ، پزشکی ، دانستنیهای پزشکی ،

سلامت جنسی: معلولیت‌های جسمی

   
دكتر عفت السادات مرقاتی خویی:یکی از مشکلات افراد مبتلا  به معلولیت‌های جسمی، سردی یا ناتوانی در برقراری رابطه جنسی و برآوردن این نیاز است؛ چه راهکارهایی برای رفع این مشکل پیشنهاد می‌کنید؟
ناتوانی جسمی، ‌علایق و تمایلات جنسی انسان را كاهش نمی‌دهد و او را از نظر جنسی غیرفعال یا «سرد» نمی‌كند بلكه فقط شیوه‌ها و مهارت وی در ارتباطات جنسی را تغییر می‌دهد.
 
مسائل جنسی فقط «توانستن یا نتوانستن» نیستند

مسائل جنسی وسیع‌تر از توانایی برای یك عمل ساده آمیزش هستند؛ یعنی شامل احساسات، نگرش‌ها و باورها و رفتارهایی هستند كه احساس بودن و وجودداشتن را در انسان ایجاد می‌كنند. برای افراد پاراپلژیك، كوادریپلژیك و ناتوان جسمی، ‌از دست دادن توانایی عمل جنسی - كه بعضا به علت محدودیت حركت یا بی‌حسی اندام‌های تحتانی پیش می‌آید - به آن معنی نیست كه فرد میل و تحریكات جنسی را نیز از دست داده است؛ چون تمایلات و محركات جنسی عموما از طریق مغز عمل كرده و پیغام برای تحریك فیزیولوژیك اندام‌های جنسی از طریق طناب نخاعی منتقل می‌شود. به طور مثال حتی اگر فرد به دلیل بی‌حسی در اندام تناسلی، ارگاسم (اوج لذت) را حس نكند، می‌تواند ارگاسم «فانتوم» (تصور اوج لذت‌جنسی) را در دیگر قسمت‌های بدن تجربه كند.
 
چالش‌ها

با ناتوانی در بخشی از بدن و استرس‌های حاصل از آن، فرد ناتوان و مراقبان‌اش، دیگر جوانب زندگی مانند زندگی جنسی وی را كم اهمیت جلوه می‌دهند؛ در صورتی كه آموزش، حمایت تكنیكی و تقویت این جنبه از زندگی، توان فرد برای مقابله با ناتوانی جسمی ‌را بیشتر كرده و امید به زندگی را افزایش می‌دهد. محدودیت در ایجاد فرصت‌های جنسی، محدودیت در داشتن حریم خصوصی به علت نیاز به مراقبت مداوم، نگرش منفی موجود در جامعه نسبت به فعالیت‌های جنسی افراد ناتوان جسمی ‌یا ذهنی و احتمال مورد سوء‌استفاده واقع شدن، تبعیض و خشونت جنسی، همه و همه از مواردی هستند كه باعث فراموش شدن این قشر از جامعه می‌شوند. این رفتارها، نه تنها توسط اعضای جامعه انجام می‌شود بلكه باور خود افراد ناتوان هم به مشكلات دامن می‌زند. به شما توصیه مـی‌كنیم كه از آموزش‌ها و شیوه‌های توانبخشی جنسی -كه مخصوص افراد ناتوان جسمی یا ذهنی است - كمك بگیرید. برای كسب اطلاعات بیشتر، از طریق دفتر مجله با ما تماس بگیرید.
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: مسائل جنسی درآقایان ، مسائل جنسی در خانم ها ، ماسئل جنسی درآقایان ، مسائل جنسی ، جنسی ، مسائل جنسی چیست ، سلامت جنسی: معلولیت‌های جسمی ، معلولیت‌های جسمی ،
آخرین ویرایش: - -شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات